КМДА Київська міська державна адміністрація


Свято встановлено 14 жовтня 2014 року Указом Президента України Петра Порошенка з метою вшанування мужності, бойового подвигу та героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, самовідданості громадян, які присвятили своє життя служінню Українському народу,  збереження та розвитку національних військових традицій і звитяг; сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу у суспільстві, посилення суспільної уваги та турботи про захисників рідної землі та на підтримку ініціативи громадськості.

План заходів із підготовки та відзначення у 2018 році Дня захисника України

 

 Заходи у місті Києві до Дня захисника України

 

Згідно з затвердженим планом заходів із підготовки та відзначення у 2018 році Дня захисника України у Києві триватимуть зустрічі з військовослужбовцями, учасниками АТО, ветеранами війни та військової служби, урочиста церемонія покладання квітів до могили Невідомого солдата, суспільно-мистецькі акції, виставки тощо.

10 жовтня, 15:00-17:00 – святкова зустріч керівництва Києва з військовослужбовцями, учасниками антитерористичної операції, операції Об’єднаних сил, ветеранами війни та військової служби, представниками громадських організацій ветеранів (Колонна зала Київської міської ради, вул. Хрещатик, 36).

10–16 жовтня – книжкова виставка та огляд літератури «Одна Батьківщина і двох не буває» (Музей гетьманства).

10–17 жовтня – виставка «Українське козацтво. Погляд у минуле» (із матеріалів фондів Національного історико-архітектурного музею «Київська_фортеця»).

11 жовтня, 11:00-12:00 – привітання концертною програмою ветеранів війни, учасників антитерористичної операції, які перебувають на лікуванні у Київському міському клінічному госпіталі ветеранів війни (Пуща-Водиця, вул. Ф. Максименка, 26).

11 жовтня, 14:00 – зустріч із учасниками антитерористичної операції «Живе України і слава, і воля!» (Публічна бібліотека імені Лесі Українки).

11 жовтня – патріотичний проект «Сила нескорених» (Київський палац дітей та юнацтва).

12 жовтня – науковий круглий стіл «Покрова Пресвятої Богородиці в історії української культури та українського війська» (Музей гетьманства).

12 жовтня, 10:00-10:30 – урочиста церемонія покладання квітів до могили Невідомого солдата (Парк Вічної Слави).

12 жовтня, 17:00 - урочистий захід «Запроси мене з війни», організований Міністерством інформаційної політики (Колонна зала КМДА).

11–14 жовтня – патріотична акція «Козацька Покрова» на Контрактовій площі (пішохідна зона вул. Петра Сагайдачного та Контрактової площі).

14 жовтня, 18:00-21:00 – суспільно-мистецька акція «Вони присягнули на мир і волю» (Палац спорту).

14 жовтня – загальноміський святковий захід до Дня захисника України (вул. Хрещатик, 36, біля будівлі Київської міської ради).

14 жовтня – святкова концертна програма «Мужні та незламні» за участю художніх аматорських колективів (культурно-мистецький об’єкт «Співоче поле»).

Також на Майдані Незалежності відкриється інформаційний виставковий проект, присвячений Дню захисника України, 11–16 жовтня там же відбудеться інформаційно-просвітницький захід «Армія. Мова. Віра», 13–15 жовтня на Михайлівській площі – виставка зразків озброєння, військової техніки, матеріально-технічних засобів, 13 жовтня із 12:00 до 23:00 у парку ім. Тараса Шевченка – патріотично-просвітницький захід «Зустрічаємо день захисника України разом».

Джерело: dsk.kievcity.gov.ua


 


 

 Чому День захисника України відзначаємо саме 14 жовтня?

Головне військове свято України збігається із церковним - Покрови Пресвятої Богородиці. Почали його вшановувати у Візантії у Х ст.

За однією версією легенди, цього дня 860 року столицю імперії Константинополь взяли в облогу руси-язичники. За другою – що то сталося 910-го й нападниками були араби-мусульмани. Жителі міста на чолі з духовенством ревно молилися про порятунок до Богородиці. Вона з'явилася над обложеними, покрила їх своєю хусткою-омофором - і нападники відступили. Відтоді й поширився особливий культ Богородиці-Покрови як заступниці християн, захисниці від ворога.

 В Русь-Україну ця традиція прийшла з Візантії після запровадження християнства 988 року. Князь Ярослав Мудрий над Золотими Воротами в Києві збудував надбрамний храм на честь Богоматері. "Віддав людей своїх і град святій, всеславній, скорій на поміч християнам, Святій Богородиці", - пише про це митрополит Іларіон у своєму "Слові про закон і благодать". А князь Володимир Мономах наприкінці свого "Поучення" подає молитву, де, зокрема,звертається до Богородиці про опіку над Києвом: "Город свій схорони, Діво,Матір пречистая, який під [покровом] твоїм чесно царствує. Хай тобою кріпиться і на тебе надіється, перемагає у всіх війнах, відмітає ворогів і тримає їх у послуху". Прикметна річ: найстарішим в Україні храмом на честь Покрови Пресвятої Богородиці є саме оборонна церква, фактично міні-фортеця, XV ст. у селі Сутківці на Поділлі (Ярмолинецький р-н Хмельницької обл.).

На світлинах:

1. Золоті ворота в Києві з церквою Благовіщення Пресвятої Богородиці. Відтворені 1982-го.

2. Оборонна церква-фортеця XV ст. у селі Сутківці Ярмолинецький району Хмельницької області - найстаріший в Україні храм на честь Покрови Пресвятої Богородиці

 Питомо українська традиція вшанування Покрови зародилася в козацьку добу. На Запорозькій Січі це свято було одне з найголовніших. Цього дня відбувалися ради, де вибирали кошового та старшину. А січові церкви зводили передусім на честь Покрови Пресвятої Богородиці. "Молимо Тебе, покрий нас, Владичице, покровом Твоїм", - такий напис золотом був над царськими вратами козацьких церков.

Запорозька Січ на острові Хортиця, відтворена 2007 року. У центрі - січова церква на честь Покрови Пресвятої Богородиці.

 Фото: we.org.ua

 
У Гетьманщині - Козацькій державі XVII-XVIII ст. - виникає й новий тип ікони - "Козацька Покрова". На ній під омофором Богородиці іконописці розміщують українських ієрархів, гетьманів, старшину та значних козаків. Донині збереглися ікони Покрови із зображенням, зокрема, гетьманів Богдана Хмельницького та Павла Полуботка, а також останнього кошового Петра Калнишевського. Гетьманщина ж офіційно називалася "Військо Запорозьке". Держава-військо народу-воїна.
 
На світлинах:
 
1. Козацька ікона "Покров Богородиці" із зображенням Богдана Хмельницького і архієпископа Лазаря Барановича. Перша половина XVIII ст. Походить із Покровської церкви села Дешки, тепер Богуславського району Київської областi. Із фондів Національного художнього музею України, Київ.
 
2. Січова ікона "Покров Богородиці" із зображенням останнього кошового Петра Калнишевського, запорозької старшини, судді, писаря (копія 1836 року) із фондів Одеського історико-краєзнавчого музею.
 
У XX ст. традицію пошанування Покрови як опікунки українського війська перейняла Українська повстанська армія. 14 жовтня 1942 року вважається символічним днем її постання. Так ухвалила Українська головна визвольна рада 30 травня 1947-го. УПА будувалася за принципами регулярної армії: мала Головний військовий штаб та штаби військово-територіальних одиниць, офіцерські школи, військово-польову жандармерію, медичну службу, власну систему звань і нагород. Через лави повстанців пройшло понад 100 тис. осіб. За участь у повстанському русі чи його підтримку каральні органи СРСР репресували понад півмільйона українців. Продовженням збройної боротьби УПА став ненасильницький опір наступних десятиліть - дисидентський рух 1960-х і національно-демократичне відродження кінця 1980-х - початку 1990-х. Перемогу здобуто 24 серпня 1991-го - проголошення незалежності України.
 
Сьогоднішні воїни Збройних Сил України, Національної гвардії, добровольчих батальйонів - спадкоємці тих, хто боронив кордони й безпеку своєї землі впродовж століть, - дружинників княжих часів, козаків, січових стрільців, воїнів Визвольних змагань 1917-1920 років, повстанців Холодного яру та вояків УПА. Їх усіх - від давнини до сьогодення - і вшановуємо 14 жовтня, у День захисника України.
 
 
Джерело: www.memory.gov.ua

 

 

 При використанні матеріалів посилання на КМДА обов'язкове.