Головна  →  Заходи 2020  →  День Наума розумника

14 грудня – День пророка Наума

У давніші часи навчальний процес починався взимку — 1 грудня за старим стилем (14 — за новим), в день пророка Наума. Це була найзручніша пора, коли діти мали змогу здобувати освіту. Батьки відводили до школи дітей саме на це свято, бо «Пророк Наум наведе на ум».

За народним уявленням, Наум – покровитель розуму, знань, доброчинства, а тому люди були переконані: якщо на свято пророка почати навчання, то дитина успішніше отримає і засвоїть знання, набереться розуму. 

Цього дня відкривалися усі церковно-приходські школи і батьки виряджали дітей на навчання зі словами: «Хай наука тобі легко дається».

Відіславши дитину до школи, батьки йшли до церкви і ставили свічку перед образом пророка Наума, висловлюючи йому пошану і сподіваючись, що святий наведе малого на розум.

Про самого Наума відомо, що він був монахом-просвітителем, який мандрував селами, безкоштовно навчав дітей азбуці.

Тому за народними переказами Наум – покровитель розуму, знань і навчання. Про це мовлять і прислів'я:

  • Вчися, сину, азбуки – прийде хліб сам в руки.
  • Не збирай синові худоби, а збирай йому розум.
  • Гни дерево, поки молоде, вчи дітей, поки малі.
  • Прийшов Наум – пора братися за ум.
  • Наум наставляє на ум.
  • Я не знаю ні «аз», ні «буки» – прийде Наум і змусить до науки.

Згодом терміни початку навчання були переміщені. Але на свято Наума влаштовували цікаві обряди, професійні посвяти.  

Цьогоріч, започатковане ще у 2016 році свято, ми проводимо вже вп’яте. Ця подія урочиста та хвилююча для всіх, кому притаманне прагнення наполегливо йти до мети. Свято символізує духовну свободу та розвиток особистості.

У 2016 році нагородження учнів відбулося у Київському міському будинку учителя. У 2017 – у Музеї історії міста Києва. У 2018 році у Київській міській державній адміністрації переможців привітав заступник голови Київської міської державної адміністрації Валентин Мондриївський, відзначивши 14 учнів та 12 вчителів. У 2019 році нагородження відбулося у Київському університеті імені Бориса Грінченка, під час якого нагородили 24 учні та 35 керівників.

Найщиріші привітання та вдячність педагогам і батькам за тепло сердець, підтримку та бездоганне виконання найвідповідальнішої місії — виховання молодого покоління. Ви сприяєте формуванню юних особистостей, від яких залежить майбутнє українського народу.

Усім міцного здоров'я, натхнення та нових яскравих перемог!

Версiя для друку