Головна  →  Заходи 2020  →  День пам'яті кримських татар

День пам'яті жертв геноциду

кримськотатарського народу

18 травня 1944 року розпочалася операція з депортації кримських татар. У цей день вшановують пам'ять жертв цього злочину (під час головної хвилі депортації 18-20 травня було виселено 180 014 осіб), а також відзначають його як День боротьби за права кримськотатарського народу. 

11 травня 1944 року було прийнято цілком таємну Постанову Державного комітету оборони № 5859сс «Про кримських татар». У ній наводилися претензії до кримськотатарського населення – начебто масове зрадництво та масовий колабораціонізм, які стали обґрунтуванням депортації. Насправді жодних доказів «масового дезертирства» кримських татар не існує, а абсолютна більшість колабораціоністів загинула в боях чи була засуджена в індивідуальному порядку.

Депортація мала катастрофічні наслідки для кримських татар в місцях заслання. Протягом року до завершення війни від голоду, хвороб та виснаження загинуло понад 30 тис. кримських татар. Не меншої шкоди зазнало господарство Криму, позбавлене досвідчених працівників.

Після депортації радянський режим вдався до нівелювання історичної пам’яті про кримську державність та кримських татар. 25 червня 1946 року Крим був позбавлений статусу автономії та перетворений на звичайну область РРФСР, а протягом наступних двох років понад 80% оригінальної кримської топоніміки було замінено на стандартні радянські назви.

Детальніше: Український інститут національної пам'яті.

Відеоурок єдності від Левітаса Фелікса Львовича, завідувача кафедри історичної та громадянської освіти Інституту післядипломної педагогічної освіти Київського університету імені Бориса Грінченка

"Відкритий урок" на телеканалі "Київ" від Берендеєва Сергія Олександровича, учителя історії НВК №157

 


Лист Міністерства культури та інформаційної політики України "Щодо вшанування пам'яті жертв геноциду Кримськотатарського народу 18 травня"

Лист Міністерства освіти і науки України "Щодо проведення Дня пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу"

Лист Міністерства освіти і науки України  щодо відзначення Дня пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу та боротьби за права кримськотатарського народу

Версiя для друку