Наукові здобутки археологічного сезону КМАН та КПДЮ – «Terra incognita»


Літня польова археологічна школа «Terra incognita» завершила свою роботу. Заняття школи проходили на базі Північної постійнодіючої археологічної експедиції Інституту археології НАН України біля с. Ходосівка Києво-Святошинського району Київської області. Керівник експедиції – кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту археології НАНУ Готун Ігор Анатолійович, керівник групи школярів – Кухарська Олена Миколаївна (керівник секції археології КМАН та гуртка КПДЮ).
Під час занять у школі учні отримали змогу ознайомитись із матеріалами пам’яток різних епох, якими багата Ходосівська округа. Матеріали ці вони вивчали, в основному, за публікаціями та науковими звітами, які під час семінару-практикуму їм надавав керівник експедиції із докладними коментарями та картами. Археологічні матеріали експедиції зберігаються у наукових фондах Інституту археології НАН України, де було проведено заняття. Учні побачили «живцем» знахідки речей та гончарного посуду різних епох – і кам’яного віку, і епохи бронзи, і скіфської доби, і, звичайно ж, давньоруського часу, але ж найбільша і найцікавіша пам’ятка, яку досліджує експедиція, відноситься саме до часів Київської Русі. До дослідження цього поселення й долучились вихованці Київської МАН. Це було велике поселення «відкритого типу», тобто без оборонних споруд, на якому вдалося прослідити всі прояви життя – і мирну працю мешканців (знаряддя праці, житла, посуд), і свята та обряди (прикраси, культові речі), і свідоцтва бойових дій під час нападу кочовиків (стріли, бойові обладунки, пожежі).
КМАНнівці не тільки власноруч розкопували ці знахідки, але й навчились різним методам обробки знайдених матеріалів: фотофіксація, графічна фіксація, очищення знахідок, шифрування, опис, замальовки тощо.
Важливою частиною роботи школи було ознайомлення із археологічними та історичними пам’ятками навколо с. Ходосівки. А їх тут чимало. Учасники побували у славнозвісному Гнилецькому печерному монастирі, заснованому ще преподобним Феодосієм Печерським, побували на Малому (або Круглому) Ходосівському скіфському городищі, пройшлись по І лінії оборони Києва 1941 року.
Все це члени секції ретельно описували у польовому щоденнику. Хоча школа «Terra incognita» була денної форми проведення, але із експедиційним побутом ми також ознайомились під час семінарів та практикумів. Наприкінці всім учасниками були вручені Подяки від керівництва експедиції та запрошення на наступний рік.
Експедиція працює далі, бажаємо їм цікавих знахідок та гарної погоди!