У Київському міському Будинку вчителя відбулася пізнавальна відкрита лекція доктора історичних наук, провідного наукового співробітника Інституту історії України НАНУ Ольги Ковалевської на тему "Іконографія Івана Мазепи: сутність, проблеми, сучасні рішення"


20 січня у Київському міському Будинку вчителя відбулася пізнавальна відкрита лекція доктора історичних наук, провідного наукового співробітника Інституту історії України НАНУ Ольги Ковалевської на тему "Іконографія Івана Мазепи: сутність, проблеми, сучасні рішення", а також зустріч із автором науково-популярного фільму "Україна. Повернення своєї історї" Акімом Галімовим, який, скориставшись результатами досліджень науковця, сприяв поширенню в середовищі пересічних українців зацікавленості в історії нашої країни.
Зустріч, у якій взяли участь і вихованці ІТА «ЮН-ПРЕС», відбулася в рамках репрезентаційних заходів Київської Малої академії наук.
Історик Ольга Ковалевська у своєму дослідженні іконографії Івана Мазепи застосувала метод експертизи, завдяки якому вдалося встановити точний термін створення одного з портретів гетьмана. "З портретами гетьмана Івана Мазепи є певна таємниця – до нашого часу збереглася величезна кількість зображень гетьмана, але встановити точно не те, що рік їх написання, а навіть достовірність портретів ми не можемо", - каже історик.
Доктор історичних наук наголошує: "Фактично, якщо зводити кількість зображень до більш репрезентативних, можемо сміливо використовувати портрет, що знаходиться у Київській Лаврі. Його можна вважати найбільш наближеним до точного опису зовнішності Мазепи. Наша дослідницька кухня залишається невідомою для пересічного громадянина, але я б хотіла, щоб цей захід довів, що наука, зокрема історія - це цікаво! Ми раді співпраці не лише з колегами-істориками, а й з фізиками, біологами, математиками, засобами масової інформації, зацікавленими школярами. Більше того, займатися наукою може не лише людина з дипломом - займатися наукою можуть і студенти, й школярі. Без такої співпраці роботу історика неможливо уявити. Тому я була би рада бачити в своїй команді ініціативних молодих людей, які шанують історію рідної країни і бажають дбати про неї", - наголосила Ольга Ковалевська.
У підготовці фільму допомагають науковці.
Акім Галімов розповів, що телеканал 1+1 продовжить серію фільмів "Україна. Повернення своєї історії". В перших трьох частинах автор спростовував столітні міфи про нашу країну й доводив, що як потужну державу нас знали і вісімсот років тому, і раніше.
У фільмі "Україна. Повернення своєї історії" науковці розвінчали фальсифікацію ще часів Петра Першого. Івана Мазепу, якого Москва не любила за спробу вирватися з колоніального рабства, триста років зображали гладким і потворним. Дослідники знайшли реальне зображення обличчя гетьмана. А також показали знайдені печатки короля Данила Галицького. Вони доводять, що Україна в ХІІІ сторіччі у Європі мала статус королівства.
Нагадаємо, документальний фільм "Україна.Повернення своєї історії" виробництва "1+1 Продакшн", який поєднав елементи розслідування та повноцінні наукові дослідження, був презентований до 25-річниці Незалежності України та став подією в українській документалістиці.
Акім Галімов знімав своє кіно під гаслом: «Щоб нашу історію за нас не писали сусіди». "Ми не є якоюсь штучною нацією. Ми не є якоюсь країною, яка виникла завдяки там Леніну. Ми все-таки дуже класна нація з великою і потужною історією", - каже автор фільму.
Тепер автор готує продовження. "Душа лежать до нашого середньовіччя. Це період, який починається від Київської Русі і до XVII-XVIII століття", - каже Акім Галімов.
Телеканал "1+1" ініціював відкрите обговорення історичних тем, адже документальний фільм "Україна. Повернення своєї історії", презентований у серпні, викликав надзвичайно широкий резонанс як у наукових колах, так і серед глядачів, які подивились фільм.
"За кількістю відгуків, яку ми отримали після презентації "Україна.Повернення своєї історії", стало зрозуміло, що такий формат відкритої дискусії є актуальним зараз. Наша історія потребує очищення від міфів, переосмислення та зрозумілої подачі широкому колу глядачів. У суспільстві дійсно є запит на ті факти із нашої історії, які раніше були відомі тільки вузькому експертному колу. Ми хочемо закликати до обговорення та співпраці наукове товариство. Адже, починаючи роботу над продовженням лінійки документальних фільмів, для нас дуже важлива думка фахівців", - каже автор фільму "Україна. Повернення своєї історії" Акім Галімов.Анна Нижник, Наталя Плохотнюк.