Відділення історії традиційно взяло участь у конференції «Нові дослідження пам’яток козацької доби в Україні»
Проблеми походження українського козацтва як суспільного явища, його славної буремної історії, різних аспектів життя та діяльності представників козацької старшини, новітні знахідки зразків матеріальної та духовної культури пізнього середньовіччя та ранньомодерного часу, відкриття науковців у процесі опрацювання писемних джерел та музейних колекцій козацької доби були обговорювані на XХV Міжнародній науково-практичній конференції «Нові дослідження пам’яток козацької доби в Україні», що проходила 23–24 березня у приміщеннях Українського товариства охорони пам’яток історії та культури. В роботі конференції традиційно взяли участь завідувач відділення історії КМАНУМ Софія Максимівна Сивенко, керівник секції археології Олена Миколаївна Кухарська та їхні вихованці.
Щорічні зібрання науковців, викладачів вишів, музейників, аматорів з різних регіонів України, Молдови, Туреччини, Польщі, Росії з метою обговорення найактуальніших питань вивчення, збереження, популяризації, включення до туристичних маршрутів пам’яток українського козацтва стали традицією, починаючи з 1991 року. Цього разу науково-дослідний центр «Часи козацькі», Центр пам’яткознавства НАН України і Українського товариства охорони пам’яток історії та культури та Історико-культурна асоціація «Україна-Туреччина», Інститут мовознавства ім. О.О. Потебні НАН України, Національна історична бібліотека запросили на конференцію провідних дослідників-істориків, археологів, мовознавців, краєзнавців, музеєзнавців (серед них понад 60 докторів та кандидатів наук) з 30 міст України і зарубіжжя.
У двох пленарних та чотирьох секційних засіданнях було заслухано близько 160 доповідей і повідомлень з аналізом архівних джерел, музейних збірок, матеріалів з нерухомих пам’яток українського козацтва (січей, кладовищ, замків, фортець, монастирів).У ході конференції були не тільки підведені підсумки нових досліджень науковців, а й окреслені перспективи вивчення, упорядкування і використання пам’яток пізнього середньовіччя – ранньомодерного часу на майбутнє.
Засідання супроводжувалися показом нових археологічних знахідок, художніх творів та видань з козакознавчої тематики організацій-учасників.
Шостий рік поспіль у цій широковідомій у наукових колах події беруть участь члени секцій відділення історії Київської Малої академії наук учнівської молоді. Цьогоріч у секції ІІ «Історико-краєзнавчі розвідки» виступили:
- Діана Віталіївна Щерба, учениця 10 класу середньої загальноосвітньої школи № 140 Святошинського району міста Києва, з доповіддю на тему: «Постаті козацької доби в портретах Ольги Мордвинової: за матеріалами Музею гетьманства»;
- Олена Володимирівна Щербатюк, учениця 10 класу гімназії № 257 «Синьоозерна» Подільського району міста Києва, з доповіддю на тему: «Колективна біографія» очільників козацько-гайдамацьких загонів Правобережної України 1740 – 1750- х років (за матеріалами історичної Лисянщини)»;
- Діана Дмитрівна Зрібняк, учениця 9 класу середньої загальноосвітньої школи № 226 Оболонського району міста Києва, з доповіддю на тему: «Козацька тематика в діяльності академіка П.Т. Тронька».
І доповіді, і відповіді на запитання вразили науковців зрілістю, грамотністю, обізнаністю юних дослідників у даних проблемах і термінології.
На другому пленарному засіданні виступив переможець ІІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України у секції археології 2014 року, студент ІІ курсу історичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка Станіслав Янович Погоржельський із доповіддю на тему: «Нові дослідження сідел, знайдених на полі Берестецької битви».
На завершення всі учасники конференції висловили побажання продовжити творчу співпрацю з Київською Малою академією наук учнівської молоді у різних напрямках. Матеріали ювілейної конференції будуть опубліковані у збірнику.