Свято встановлено 14 жовтня 2014 року Указом Президента України Петра Порошенка з метою вшанування мужності, бойового подвигу та героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, самовідданості громадян, які присвятили своє життя служінню Українському народу, збереження та розвитку національних військових традицій і звитяг; сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу у суспільстві, посилення суспільної уваги та турботи про захисників рідної землі та на підтримку ініціативи громадськості. |
План заходів із підготовки та відзначення у 2018 році Дня захисника України
Заходи у місті Києві до Дня захисника України
Згідно з затвердженим планом заходів із підготовки та відзначення у 2018 році Дня захисника України у Києві триватимуть зустрічі з військовослужбовцями, учасниками АТО, ветеранами війни та військової служби, урочиста церемонія покладання квітів до могили Невідомого солдата, суспільно-мистецькі акції, виставки тощо.
10 жовтня, 15:00-17:00 – святкова зустріч керівництва Києва з військовослужбовцями, учасниками антитерористичної операції, операції Об’єднаних сил, ветеранами війни та військової служби, представниками громадських організацій ветеранів (Колонна зала Київської міської ради, вул. Хрещатик, 36).
10–16 жовтня – книжкова виставка та огляд літератури «Одна Батьківщина і двох не буває» (Музей гетьманства).
10–17 жовтня – виставка «Українське козацтво. Погляд у минуле» (із матеріалів фондів Національного історико-архітектурного музею «Київська_фортеця»).
11 жовтня, 11:00-12:00 – привітання концертною програмою ветеранів війни, учасників антитерористичної операції, які перебувають на лікуванні у Київському міському клінічному госпіталі ветеранів війни (Пуща-Водиця, вул. Ф. Максименка, 26).
11 жовтня, 14:00 – зустріч із учасниками антитерористичної операції «Живе України і слава, і воля!» (Публічна бібліотека імені Лесі Українки).
11 жовтня – патріотичний проект «Сила нескорених» (Київський палац дітей та юнацтва).
12 жовтня – науковий круглий стіл «Покрова Пресвятої Богородиці в історії української культури та українського війська» (Музей гетьманства).
12 жовтня, 10:00-10:30 – урочиста церемонія покладання квітів до могили Невідомого солдата (Парк Вічної Слави).
12 жовтня, 17:00 - урочистий захід «Запроси мене з війни», організований Міністерством інформаційної політики (Колонна зала КМДА).
11–14 жовтня – патріотична акція «Козацька Покрова» на Контрактовій площі (пішохідна зона вул. Петра Сагайдачного та Контрактової площі).
14 жовтня, 18:00-21:00 – суспільно-мистецька акція «Вони присягнули на мир і волю» (Палац спорту).
14 жовтня – загальноміський святковий захід до Дня захисника України (вул. Хрещатик, 36, біля будівлі Київської міської ради).
14 жовтня – святкова концертна програма «Мужні та незламні» за участю художніх аматорських колективів (культурно-мистецький об’єкт «Співоче поле»).
Також на Майдані Незалежності відкриється інформаційний виставковий проект, присвячений Дню захисника України, 11–16 жовтня там же відбудеться інформаційно-просвітницький захід «Армія. Мова. Віра», 13–15 жовтня на Михайлівській площі – виставка зразків озброєння, військової техніки, матеріально-технічних засобів, 13 жовтня із 12:00 до 23:00 у парку ім. Тараса Шевченка – патріотично-просвітницький захід «Зустрічаємо день захисника України разом».
Джерело: dsk.kievcity.gov.ua
Чому День захисника України відзначаємо саме 14 жовтня?
Головне військове свято України збігається із церковним - Покрови Пресвятої Богородиці. Почали його вшановувати у Візантії у Х ст.
За однією версією легенди, цього дня 860 року столицю імперії Константинополь взяли в облогу руси-язичники. За другою – що то сталося 910-го й нападниками були араби-мусульмани. Жителі міста на чолі з духовенством ревно молилися про порятунок до Богородиці. Вона з'явилася над обложеними, покрила їх своєю хусткою-омофором - і нападники відступили. Відтоді й поширився особливий культ Богородиці-Покрови як заступниці християн, захисниці від ворога.
В Русь-Україну ця традиція прийшла з Візантії після запровадження християнства 988 року. Князь Ярослав Мудрий над Золотими Воротами в Києві збудував надбрамний храм на честь Богоматері. "Віддав людей своїх і град святій, всеславній, скорій на поміч християнам, Святій Богородиці", - пише про це митрополит Іларіон у своєму "Слові про закон і благодать". А князь Володимир Мономах наприкінці свого "Поучення" подає молитву, де, зокрема,звертається до Богородиці про опіку над Києвом: "Город свій схорони, Діво,Матір пречистая, який під [покровом] твоїм чесно царствує. Хай тобою кріпиться і на тебе надіється, перемагає у всіх війнах, відмітає ворогів і тримає їх у послуху". Прикметна річ: найстарішим в Україні храмом на честь Покрови Пресвятої Богородиці є саме оборонна церква, фактично міні-фортеця, XV ст. у селі Сутківці на Поділлі (Ярмолинецький р-н Хмельницької обл.).
На світлинах:
1. Золоті ворота в Києві з церквою Благовіщення Пресвятої Богородиці. Відтворені 1982-го.
2. Оборонна церква-фортеця XV ст. у селі Сутківці Ярмолинецький району Хмельницької області - найстаріший в Україні храм на честь Покрови Пресвятої Богородиці
Питомо українська традиція вшанування Покрови зародилася в козацьку добу. На Запорозькій Січі це свято було одне з найголовніших. Цього дня відбувалися ради, де вибирали кошового та старшину. А січові церкви зводили передусім на честь Покрови Пресвятої Богородиці. "Молимо Тебе, покрий нас, Владичице, покровом Твоїм", - такий напис золотом був над царськими вратами козацьких церков.
Запорозька Січ на острові Хортиця, відтворена 2007 року. У центрі - січова церква на честь Покрови Пресвятої Богородиці.
Фото: we.org.ua